2024. aasta oli Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudile (TÜMRI) väga edukas. Meie inimesed on pälvinud olulisi tunnustusi, teadusgrupid on olnud väga viljakad oma töös ja lisaks on meil jätkuvalt kõrgel tasemel õppetöö kõigis õppeastmetes.
Aasta jooksul pälvisid meie teadlased mitmeid riiklike tunnustusi. Aasta alguses pälvis Tartu Ülikooli (TÜ) rakubioloogia kaasprofessor Viljar Jaks riikliku aastapreemia keemia ja molekulaarbioloogia erialal uurimistööde tsükliga teemal „Kudede regeneratsioon ja rakuväline maatriks“. Iseseisvuspäeva eel pälvis presidendilt Eesti Vabariigi Valgetähe V klassi teenetemärgi TÜ vivaariumi juhataja, molekulaar- ja rakubioloog Sulev Kuuse. Emakeelepäeva sündmuste raames nimetati Toivo Maimetsa ja Sulev Kuuse loodud erialane õpik „Rakubioloogia“ üleriigiliseks ja Tartu Ülikooli aasta keeleteoks.
Maikuus rõõmustasime TÜ geneetika kaasprofessor Hedvig Tammani üle, kelle teadustööd tunnustati Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemiaga. Aasta lõpus pälvis TÜ rakubioloogia professor Toivo Maimets Tiiu Silla nimelise elutööpreemia teaduse ja tehnoloogia pikaajalise süstemaatilise populariseerimise eest.
TÜMRI teadlased avaldasid 2024. aastal kokku 61 teadusartiklit. Aasta jooksul algas 8 uut projekti ja edasi tehti tööd 24 käimasoleva projektiga. Instituudis tehtavast teadusest kirjutati Eesti väljaannetes kokku 8 artiklit ning televisiooni ja raadio vahendusel esinemisi oli kokku 11. Jätkuvalt on aktiivne TÜMRI blogi, milles avaldati aasta jooksul 10 olemuslugu.
Lisaks teadustööle on TÜMRIs jätkuvalt olulisel kohal õppetöö - eelmisel aastal kaitsti meie majas 7 doktorikraadi ning oli hulgaliselt nii bakalaureuse- kui ka magistriastme lõpetanuid. Meie üliõpilased aitavad Rändava Bioklassi ja Geneetika õppepäevade eestvedamise läbi populariseerida bioteadusi ka kooliõpilaste hulgas.
Varasemaga võrreldes tõime veel enam esile koostööd instituudi teadlaste ja üldhariduskoolide õpetajate vahel. 2024. aasta sügisel korraldasime ühes Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna instituutidega Omicumi õppehoones esimest korda reaal- ja loodusainete õpetajatele suunatud teaduspäeva. Konverentsil arutleti õpetamise ja teaduse ühendamise üle ning räägiti murekohtadest, millega reaal- ja loodusainete õpetajad Eesti ja Soome koolides silmitsi seisavad.
Kooliõpilased said instituudis tehtava teadusega tutvuda taas teadlaste ööl. 2024. aastal viisid instituudi teadlased taas läbi Eesti bioloogiaolümpiaadi lõppvooru, juhendades ühtlasi riigi parimaid õpilasi rahvusvahelisel võistlusel. Aasta jooksul käisid meie teadlased ja üliõpilased loenguid andmas koolides ja õpilasrühmadele korraldati soovi korral töötubasid ja ekskursioone instituudi hoones.